Hairspray-něco o filmíku..

15. října 2007 v 11:50 | ♥♥♥♥Petrushka..♥ |  Hairspray
Hairspray, USA, 2007
Česká premiéra 23. srpna. 2007
Režie: Adam Shankman
Hrají: John Travolta, Amanda Bynes, Christopher Walken a mnoho dalších..
Scénář: Leslie Dixon
Kamera: Marc Shaiman
Hudba: Bojan Bazelli
Distribuce: Warner Bros
(klik na celý článek)

Obtloustlá středoškolačka Tracy (Nikki Blonsky) má sice nějaké to kilo nad limit, ale to jí nebrání v tom, aby milovala tanec a nestyděla se to předvést svému okolí. Upjatou atmosféru roku 1962 narušuje pouze televizní taneční show Cornyho Collinse (James Marsden), kterou Tracy sleduje se zatajeným dechem. Když si jedna z dívek, které v show tančí, nechtěně zařídí dovolenku na devět měsíců, vyhlašuje se nový konkurz. A něco takového si Tracy nemůže nechat ujít. Zatímco její otec Wilbur (Christopher Walken) je pro to, aby si šel každý za svým snem, tělnatá matka Edna (John Travolta…!) je zásadně proti, protože nechce, aby se Tracy stala terčem žertů pro svou váhu. Jenže Tracyina láska k tanci je nezlomná a je natolik silná, že i zrádná televizní producentka Velma (Michelle Pfeiffer), těžce prosazující svou dceru (a nesnášející cokoli fyzicky odlišné) ji nemůže od jejího snu odradit.
Hairspray je film, který člověku dokonale vyrazí dech. A dvakrát tolik, pokud o něm něco málo víte. Tak předně tu máme Johna Travoltu v roli obtloustlé ženštiny, dále režiséra Adama Shankmana, autora takových "pecek", jako Dům naruby,Ochránce a Dvanáct do tuctu 2, poselství o rasismu a v neposlední řadě také fakt, že jde o adaptaci divadelního muzikálu, jenž vychází z ulítlého filmového muzikálu, který tu nikdo nezná. Kdybych si mohl vsadit na to, který film se letos stane jasným terčem zlomyslné kritiky, Hairspray bych umístil do první desítky. Jenže on každý chlap převlečený za ženskou nemusí nutně znamenat dalšího Norbita (děsivá představa), ne každá předělávka nutně být jen vyvařeným čajovým pytlíkem a ne každý film režiséra Shankmana průšvihem. A dokonce se něco takového může dotknout hvězd.
Ano, Hairspray skutečně do žebříčků zasáhne, ale na úplně druhé straně spektra, než by jeden čekal. Nejen, že jde o jeden z nejlepších filmů letošního roku, ale i o nejlepší filmový muzikál posledních let. Ptáte se, jak je možné, že se Shankmanovi něco takového povedlo? On je totiž původně profesí taneční choreograf, takže prvně ve své režijní kariéře měl k dispozici látku, do které mohl krom nadšení vložit i srdce. A v tomhle filmovém těle buší o sto šest. Od úvodních minut zašlápne Shankman pedál až na podlahu, tempo nezvolňuje ani ve chvílích, kdy se věnuje ožehavému problému rasismu a každou situaci řeší tancem a písní. Což v praxi znamená, že se vlastně neustále zpívá a jen nějakých patnáct minut z celkové stopáže si postavy "normálně povídají". Vzhledem k tomu, že tvůrci chrlí jednu hudební pecku za druhou a do toho nechávají ze svých postav sršet neskutečný proud energie, není tenhle přístup vůbec na škodu.
Výsledkem je velmi chutný retro snímek, ve kterém díky chytlavému podání neruší "zastaralá" morální poselství, a v kterém excelují naprosto všichni zúčastnění. Hlavní hrdinka je i přes své proporce (rozhodně ta holka není drobek) neskutečně sympatická, dokonce bych řekl až roztomilá ve svém nakažlivém zapálení. Christopher Walken je kouzelný ve své kreaci nestárnoucího snílka a John Travolta je v roli jeho ženy doslova k sežrání! Taneční číslo těch dvou je něco tak neskutečně krásného, že se tomu ani nechce věřit. A podobné superlativy se hodí i na zbytek obsazení, ať už mluvíme o usměvavém Jamesu Marsdenovi, který snad ještě nikdy nebyl tak charismatický, zrádné nestárnoucí krásce Michelle Pfeiffer a nebo osobité Queen Latifah, jejíž energie jednoho až nalomí, že ony ty hubené holky občas vážně postrádají ten správný šmrnc;)
Hairspray je prostě svižná paráda, kterou by si měl dát povinně každý pro dobrou náladu. Film s tak pozitivním nábojem se jen tak nevidí a byla by veliká škoda si ho v kině nechat ujít. Vězte, že takovéhle nefalšované nadšení se mi jen tak nespouští, tady je ovšem odpor marný. Snaha být vůči tomuto filmu chladný je stejně zbytečná, jako kdybyste chtěli odolat sladkému kukuči prasátka Plopper z celovečerních Simpsonových - zhola nemožné!
Hodnocení: 5 *
Kdo neviděl, neuvěří. Nejmilejší překvapení letošního roku a důkaz toho, že muzikál rozhodně není mrtvý. Kdo by to byl řekl, že u vzkříšení tohoto žánru bude opět John Travolta… i když tentokrát v sukni.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

máš tak velké uši jako kralík?

ee xD

Komentáře

1 gaba gaba | 21. dubna 2008 v 15:03 | Reagovat

je to super filmik

2 míška míška | 7. května 2008 v 11:21 | Reagovat

no nic moooc

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.